Wymiana opon – dlaczego nie powinieneś jeździć na zimówkach?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze kilka tygodni temu wiele osób jeździło na zimowych oponach. To normalne, bo temperatura dobowa była znacznie poniżej 7 stopni Celsjusza. Aktualnie warunki pogodowe diametralnie się zmieniły i powinniśmy zmienić opony na letnie. Dlaczego wymiana opon również w tym okresie jest ważna?

Chyba nie musimy mówić, że wymiana opon na zimę to konieczność. Poprawia jakość prowadzenia pojazdu, chroni przed opadami i niską temperaturą. Wielu kierowców uznaje jednak, że zimowe opony tak samo świetnie radzą sobie latem. To błąd!

Letnie ogumienie to bezpieczniejsza jazda!

Otóż zimowe i letnie ogumienie wykonane jest z zupełnie różnej mieszanki. Zimowe są twardsze i bardziej odporne na mróz. Ciężko znoszą jednak wysokie temperatury. Zaczynają parcieć, pękać i nie przylegają tak dobrze do asfaltu. Letnie ogumienie z kolei nie daje przyczepności na schłodzonej nawierzchni, ale wytrzymuje bardzo wysokie temperatury i idealnie przylega do drogi w cieplejsze dni.

Jak widzisz, bezpieczeństwo ma tu kluczowe znaczenie. Droga hamowania na oponach letnich jest dużo krótsza niż w tym samym okresie na zimówkach. Poza tym w grę wchodzi też wytrzymałość (letnie ogumienie dłużej pojeździ latem, a jazda na zimówkach strasznie je niszczy) oraz… oszczędności! Opony przeznaczone na ciepłe pory roku pozwalają bowiem zaoszczędzić nawet kilka procent paliwa na jednym tankowaniu!

Wymiana opon – cena nie jest wielka!

Nie warto zwlekać ze zmianą opon na letnie, bo to niedroga czynność. Za zmianę dużych, 18-calowe opony na felgach aluminiowych z czujnikami ciśnienia zapłacimy bowiem około 100-150 złotych. Im mniejsze i mniej skomplikowane obręcze, tym usługa jest tańsza. Pamiętaj, żeby przy wymianie zaznaczyć, że usługa powinna być wykonana wraz z wyważeniem i sprawdzeniem stanu opon!

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik instalacji – jak wybrać i zamontować zawory do systemów wodnych i parowych
Poradnik instalacji – jak wybrać i zamontować zawory do systemów wodnych i parowych
Podpowiadamy jak rozważyć różne aspekty techniczne i funkcjonalne przy wyborze oraz instalacji zaworów do systemów wodnych i parowych, aby zoptymalizować ich działanie.
Innowacyjne technologie wspomagające zarządzanie flotą pojazdów
Innowacyjne technologie wspomagające zarządzanie flotą pojazdów
Poznaj nowoczesne rozwiązania technologiczne, które ułatwiają efektywne zarządzanie flotą pojazdów. Dowiedz się, jak innowacje mogą usprawnić Twoją działalność.
Jak wybór odpowiedniego refulera wpływa na efektywność prac związanych z eksploatacją kruszyw naturalnych?
Dowiedz się, jak odpowiedni wybór refulera ma nieoceniony wpływ na efektywność prac związanych z eksploatacją kruszyw naturalnych. Zrozum, jak proces ten wpływa na jakość produktów i wielkość zysków.