Na jakie opłaty musi być gotowy kierowca, sprowadzający pojazd z USA?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup używanego samochodu niesie ze sobą ryzyko, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na sprowadzenie pojazdu z zagranicy. Warto być przygotowanym na ewentualne problemy oraz dodatkowe opłaty w przypadku aut z USA.

Sprowadzanie samochodów — czy to się opłaca?

Za najczęstszy cel, w kontekście zakupu nowego auta, Polacy obierają sobie Niemcy, choć coraz popularniejsze stają się również Stany Zjednoczone. Korzystanie z zagranicznych ofert rynku wtórnego wcale nie dziwi — duży wybór wśród naprawdę prestiżowych modeli przyciągnąłby każdego. Poszukiwacze wymarzonych czterech kółek często jednak zapominają, że sprowadzenie oraz rejestracja pojazdu z zagranicy może przysporzyć wielu problemów i generować dodatkowe opłaty. Decydując się na taki krok, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ogrom dokumentów oraz pieniądze, które mogłyby zostać spożytkowane w inny sposób. Czy sprowadzanie samochodu z innego państwa się opłaca? To już zależy od indywidualnego podejścia i tego, jak bardzo zależy nam na danym modelu. W niektórych przypadkach można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Koszty sprowadzenia auta z USA

Samochód zza oceanu to marzenie niejednego miłośnika motoryzacji. Jednak koszty takiego przedsięwzięcia mogą skutecznie zniechęcić kierowcę. Prezentujemy wykaz opłat, które trzeba ponieść, decydując się na zakup samochodu w Stanach Zjednoczonych.

Podatek VAT

Podczas importu towarów spoza obszaru Unii Europejskiej należy dokonać ich odprawy celnej. Gdy chodzi o sprowadzenie samochodu, polega ona na kontroli określonych dokumentów oraz samego pojazdu, a także poborze cła i podatków. W przypadku odprawy celnej w Niemczech podatek VAT zostanie odprowadzony w wysokości 19%, w Polsce natomiast będzie to 23%, z wyjątkiem sytuacji, w której zakupiliśmy pojazd zabytkowy — wówczas stawka podatku wyniesie 7%.

Cło

Cło to opłata nakładana przez państwo w celu ochrony rodzimych producentów. Nie inaczej jest w przypadku sprowadzania samochodu. W przypadku samochodów osobowych cło będzie wynosić 10%, motocykli — 6%, natomiast jeśli zdecydujemy się na zakup pojazdu zabytkowego, to cło nie będzie naliczone.

Akcyza

Akcyzą objęte są wszystkie pojazdy, które rejestrujemy w kraju po raz pierwszy. Dotyczy to zarówno samochodów nowych, jak i tych używanych. Jej wysokość można bardzo łatwo obliczyć, ponieważ stanowi 13% pojemności skokowej silnika do 2.0 litrów oraz 18.6% pojemności skokowej silnika powyżej 2.0 litrów.

Inne opłaty

Wśród innych kosztów, które należy ponieść, wymienić trzeba opłatę nakładaną przez dom aukcyjny, zazwyczaj wynoszącą między 500 a 900 dolarów amerykańskich, opłatę za przerejestrowanie i dokumentację — 150 dolarów amerykańskich oraz opłatę naliczoną po dostarczeniu pojazdu do portu — około 400 euro. 

Wymiana części — czy to konieczne?

Opłaty za transport i niezbędne formalności to nie wszystko. W przypadku samochodów sprowadzonych z USA należy przygotować się na pewne koszty, które będziemy musieli ponieść już w Polsce. Są one związane z wymianą niektórych części, niezbędnej by amerykańskie modele odpowiadały europejskim normom. Zazwyczaj wymianie podlega oświetlenie samochodu. Różnica głównie leży w fakcie, iż w USA reflektory przednie świecą z zasady symetrycznie, a obowiązujące w Europie przepisy nakazują używania reflektorów asymetryczny, tj. oświetlających bardziej pobocze. To samo tyczy się lamp tylnych, a raczej kierunkowskazów. W USA użytkuje się czerwone, a w Europie pomarańczowe.  O ile same opłaty mogą nie być dla nas przeszkodą, tak problem robi się poważniejszy, jeśli dla wybranego przez nas pojazdu nie znajdziemy zgodnych i spełniających wszystkich wymogów części. Najczęściej dotyka to słynnych „amerykańskich krążowników szos”. W razie braku odpowiedników wyjście z sytuacji jest tylko jedno — należy zgłosić samochód jako zabytkowy, ale i w tym wypadku trzeba przygotować się na wiele formalności. 

Również w przypadku modeli dostępnych w sprzedaży jedynie w Ameryce możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiednich reflektorów i lamp tylnych. Warto wspomnieć, że w Polsce powstaje coraz więcej firm trudniących się przeróbkami lamp i reflektorów. Z takiej usługi będziemy musieli skorzystać, gdy na rynku nie będzie dostępnych europejskich wariantów części. Nie należy jednak ona do najtańszych.

Jakie są możliwości zakupu samochodu w USA?

Możliwości zakupu samochodu w Stanach Zjednoczonych jest naprawdę wiele. Można zarówno pojechać samemu w docelowe miejsce (co jest drogim przedsięwzięciem), jak i skorzystać z usług oferowanych przez polskie firmy zajmujące się importem. Największą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda oraz bezpieczeństwo. Niestety, decydując się na takie rozwiązanie, trzeba liczyć się także z koniecznością zapłaty prowizji. Opłaty te mogą różnić się w zależności od spółki, jednakże zazwyczaj sięgają one rzędu kilkuset dolarów amerykańskich.

Jakie samochody są najchętniej sprowadzane?

Osoby najczęściej decydujące się na zakup samochodu z USA to zazwyczaj miłośnicy klasyków, fani sportowych samochodów lub kierowcy, pragnący po prostu zaoszczędzić. W amerykańskich salonach samochody są znacznie tańsze, a ponadto tamtejszy rynek wtórny oferuje pojazdy, które można kupić za grosze. Wśród najpopularniejszych sprowadzanych modeli znajdują się:  Mercedes ML, BMW X6, Audi Q7 oraz Lexus RX.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Części do twojego motocykla marki Suzuki – jak wybrać odpowiednie?
Części do twojego motocykla marki Suzuki – jak wybrać odpowiednie?
Poznaj skuteczne wskazówki dotyczące wyboru optymalnych części do motocykli marki Suzuki. Dowiedz się, jak poprawnie dobrać komponenty, by cieszyć się niezawodnym i bezpiecznym motocyklem.
Jak audyt dostępności stron internetowych pomaga w tworzeniu przestrzeni cyfrowych przyjaznych dla osób niepełnosprawnych?
Jak audyt dostępności stron internetowych pomaga w tworzeniu przestrzeni cyfrowych przyjaznych dla osób niepełnosprawnych?
Przekonaj się, jak audyty dostępności stron pomagają tworzyć cyfrowe przestrzenie dostępne dla użytkowników z niepełnosprawnościami. Odkryj kluczowe narzędzia i strategie dostępu do stron według ostatnich wytycznych WCAG.
Jak poprawić efektywność pakowania produktów za pomocą nowoczesnych rozwiązań?
Jak poprawić efektywność pakowania produktów za pomocą nowoczesnych rozwiązań?
Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który pomoże Ci zwiększyć efektywność pakowania produktów dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i innowacji w branży.