Kiedy powinnaś zainwestować w nowe opony? Oto żelazne zasady

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zużywanie się opon w aucie to naturalny proces, którego nie możemy zatrzymać. Ich wymiana może być sporym wydatkiem. Kiedy należy kupić nowe opony?

Opony a bezpieczeństwo na drodze

Opony samochodu mają znaczący wpływ na poziom bezpieczeństwa w trakcie podróży. Stanowią one ważny element pojazdu, który jako pierwszy dzieli nas od podłoża – jakiekolwiek nieprawidłowości w ich pracy mogą mieć tragiczny skutek. Nadmierne zużycie ogumienia, nieodpowiednie dopasowanie bądź uszkodzenia mogą doprowadzić do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu, a nawet życiu uczestników ruchu drogowego.

Należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu naszych opon, nie tylko w momencie nadejścia nowego sezonu, który wymaga zmiany opon z letnich na zimowe lub odwrotnie. Jakie sygnały powinny zwrócić naszą uwagę i zachęcić do zainwestowania w nowe ogumienie?

Wiek opon, który wskazuje na konieczność ich wymiany

Podobnie jak wiele innych elementów samochodu, opony z biegiem czasu ulegają degradacji, tracąc swoje pierwotne parametry. Przyjęło się, że nie należy używać ogumienia, które ma więcej niż 10 lat. Niektórzy zalecają jednak, aby zmieniać je już w momencie, w którym mija 7 lat od dnia ich produkcji.

Skąd możemy dowiedzieć się, ile lat mają opony w naszym pojeździe? Data produkcji powinna być umieszczona na bocznej ściance opony w szeregu cyfr, który zaczyna się literami DOT. Wiek opon jest jedną z najczęstszych przyczyn, które zmuszają nas do zakupu nowych elementów tego rodzaju. Nadmiernie zużyte ogumienie może ulec zniszczeniu na skutek pokonanej trasy, zmiennych warunków pogodowych, mocnych promieni słonecznych czy nieprawidłowego przechowywania.

Głębokość bieżnika a wymiana opon na nowe

Kolejnym znaczącym elementem, który ma wpływ na jakość opon, jest bieżnik. Regularne kontrolowanie jego stanu należy do podstawowych zadań kierowcy bądź właściciela pojazdu. Według polskich przepisów minimalna dozwolona głębokość bieżnika, z którą możemy poruszać się po drodze, wynosi 1,6 mm. O ich wymianie należy jednak pomyśleć znacznie wcześniej i nie czekać, aż głębokość spadnie do minimalnej dopuszczalnej wartości.

Stare, zużyte opony posiadają wiele wad, do których należą między innymi problemy z odprowadzaniem wody. Skutkiem tego typu defektów może być wydłużona droga hamowania oraz większe prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg. 

Nierównomierne zużywanie bieżnika przyczyną wymiany opon na nowe

Możemy spotkać się także z sytuacją, w której opony w pojeździe nie zużywają się równomiernie. Przyczyną może być nieodpowiednia geometria i zbieżność kół, a także różnice w pracy wykonywanej przez opony przednie oraz tylne. W związku z tym bardzo ważne jest, aby w momencie sprawdzania głębokości bieżnika zbadać stan wszystkich czterech kół.

Jeśli nie możemy aktualnie wymienić opon na nowe, po zauważeniu pewnych dysproporcji możemy zamienić je miejscami, co pozwoli nieco wydłużyć żywotność zestawu. Jest to jednak rozwiązanie, które powinno być traktowane jedynie w roli tymczasowego zażegnania problemu. Warto pamiętać, że takie działanie nie zawsze będzie możliwe. W przypadku, kiedy głębokość bieżnika przekracza minimalną dopuszczalną wartość, opona bezwzględnie kwalifikuje się wyłącznie do wymiany.

Nadmierne uszkodzenia ścianki bocznej

Uszkodzenia ścianki bocznej są jedną z częstszych przyczyn wymiany opon na nowe. Groźniejsze defekty pojawiają się najczęściej w konsekwencji uderzenia w przeszkodę – może nią być krawężnik bądź brzeg dziury w drodze. Pojawiające się na skutek urazu mechanicznego wybrzuszenia oraz innego rodzaju znaczne zmiany w strukturze opony powodują, że nadaje się ona jedynie do wymiany. Dalsza jazda przy podobnym uszkodzeniu może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, pęknięcia opony lub problemów z przyczepnością.

Jeśli zauważymy na naszych oponach różnego rodzaju zmiany, które nie są wybrzuszeniami bądź nie zmieniają znacząco struktury opony, nie musimy się zbytnio martwić. Z biegiem czasu na ogumieniu mogą pojawić się ubytki lub drobne pęknięcia, jednak nie zawsze będą oznaczać przymusową wymianę opon. Dla pewności możemy udać się do odpowiedniego warsztatu, w którym specjalista będzie w stanie doradzić nam, jakie powinniśmy podjąć dalsze kroki. 

Nowe opony w naszym pojeździe

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi regularnie sprawdzać stan jego opon. Zbyt duży wiek, nieodpowiednia głębokość bieżnika czy różnego rodzaju uszkodzenia mogą doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Nienadające się do użytku opony zmniejszają przyczepność pojazdu do podłoża, mogą mieć negatywny wpływ na hamowanie i powodować wiele innych niepożądanych sytuacji. Z tych powodów warto na bieżąco kontrolować stan opon, aby móc bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Awaria układu kierowniczego – co możemy zrobić sami, a co w warsztacie?
Awaria układu kierowniczego – co możemy zrobić sami, a co w warsztacie?
Bezawaryjność jest kluczową kwestią przy wyborze samochodu. Niestety nawet w przypadku droższych modeli, wizyty u mechaników są nieodłącznym elementem użytkowania […]
Jak prawidłowo dbać o wózki widłowe, aby uniknąć częstych napraw?
Jak prawidłowo dbać o wózki widłowe, aby uniknąć częstych napraw?
Poznaj skuteczne sposoby konserwacji wózków widłowych, zapobiegaj częstym naprawom i zwiększaj długowieczność sprzętu. Przeczytaj i wprowadź do praktyki nasze zalecenia.
Naprawa uszczelki pod głowicą – koszt i porady
Naprawa uszczelki pod głowicą – koszt i porady
Uszczelka pod głowicą teoretycznie powinna wytrzymać tyle, co silnik. Niestety w miejscu, gdzie się znajduje, panują wyjątkowo trudne warunki. Stąd […]